Blog

WordPress Eklentisi Nasıl Yüklenir – Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım

wordpress eklentisi nasıl yüklenir?

WordPress’i yükledikten sonra , her yeni başlayanın öğrenmesi gereken öncelik şey, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı konusudur.

Basit bir deyişle, WordPress eklentileri WordPress web siteniz için uygulamalar gibidir. WordPress’e bir iletişim formu , slayt gösterisi, alışveriş sepeti ve daha fazlası gibi yeni özellikler eklemenizi sağlamaktadır .

WordPress için yüzbinlerce ücretsiz ve ücretli eklenti vardır. Bu adım adım kılavuzda, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağını göstereceğiz.

WordPress Eklentisi Yükleme - Başlangıç ​​Kılavuzu
WordPress eklentisi nasıl yüklenir?

Başlamadan önce

WordPress.com sitesini kullanıyorsanız, eklentileri yükleyemezsiniz.

Kullanıcılardan sık sık WordPress panellerinde eklenti menüsünü göremediklerini ileten şikayetler alıyoruz. Bunun nedeni , sınırlamaları olan WordPress.com‘u kullanmanızdır .

İş planlarına geçmediğiniz sürece WordPress.com’a eklentiler yükleyemezsiniz. Öte yandan, kendi barındırdığınız WordPress.org web sitenize istediğiniz herhangi bir eklentiyi kutudan çıkartabilirsiniz (Kendi barındırılan WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farklara göz atın).

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçmek istiyorsanız, bu konuda google üzerinden binlerce makaleye ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte, şimdi web sitenize bir WordPress eklentisinin nasıl yükleneceğine bir göz atalım.

WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur

Bunu kolaylaştırmak için, aşağıda izleyebileceğiniz bir WordPress eklentisinin nasıl yükleneceği hakkında bir video eğitimi oluşturduk.

Ancak, sadece metin talimatlarını takip etmek istiyorsanız, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı ile ilgili adım adım eğiticimizi takip edebilirsiniz.

Üç yöntemi de ele aldık: arama kullanarak bir WordPress eklentisi yükleme, bir WordPress eklentisi yükleme ve FTP kullanarak bir WordPress eklentisini manuel olarak yükleme.

Hazır? Başlayalım.

WordPress Eklenti Arama’yı kullanarak bir Eklenti Yükleme

Bir WordPress eklentisi kurmanın en kolay yolu, eklenti aramasını kullanmaktır. Bu seçeneğin tek dezavantajı, WordPress eklenti dizininde bir eklentinin yalnızca ücretsiz eklentilerle sınırlı olması gerektiğidir.

WordPress yönetici alanınızdaki Eklentiler »Yeni Ekle sayfasını ziyaret etmeniz gereken ilk şey .

WordPress yönetici alanına yüklenecek eklentileri arama

Yukarıdaki ekran görüntüsündekine benzer bir ekran göreceksiniz. Eklenti adını ya da aradığınız işlevselliği yazarak eklentiyi bulun. Bundan sonra, aşağıdaki örnek gibi bir grup liste göreceksiniz:

Eklenti arama sonuçları

Sizin için en uygun eklentiyi seçebilirsiniz. Aramamızda , en iyi WordPress iletişim formu eklentisi olan WPForms’u aradığımızdan , yanındaki ‘Şimdi Yükle’ düğmesini tıklayacağız.

WordPress şimdi sizin için eklentiyi indirip kuracak. Bundan sonra, ‘Şimdi Yükle’ düğmesinin ‘Etkinleştir’ düğmesine dönüşeceğini göreceksiniz.

WordPress Eklentisini Etkinleştirme

Sitenize bir WordPress eklentisi yüklenebilir, ancak etkinleştirmedikçe çalışmaz. Bu yüzden devam edin ve WordPress sitenizde bu eklentiyi kullanmaya başlamak için etkinleştir düğmesine tıklayın .

Hepsi bu, ilk WordPress eklentinizi başarıyla yüklediniz.

Bir sonraki adım eklenti ayarlarını yapılandırmaktır. Bu ayarlar her eklenti için değişiklik göstereceğinden, bu yayında bu ayarları ele almayacağız.

WordPress Yönetici Eklentisi Yüklemesini kullanarak bir Eklenti Yükleme

Ücretli WordPress eklentileri WordPress eklenti dizininde listelenmez. Bu eklentiler ilk yöntem kullanılarak yüklenemez.

Bu nedenle WordPress, bu tür eklentileri yüklemek için yükleme yöntemiyle birlikte gelir. Yönetici alanındaki yükleme seçeneğini kullanarak WordPress eklentilerini nasıl yükleyeceğinizi göstereceğiz.

İlk olarak, eklentiyi kaynaktan (bir zip dosyası olacak) indirmeniz gerekir. Ardından, WordPress yönetici alanına gitmeli ve Eklentiler »Yeni ekle’yi ziyaret etmelisiniz .

Bundan sonra, sayfanın üst kısmındaki ‘Eklentiyi Yükle’ düğmesini tıklayın.

Eklenti yükle düğmesi

Bu, eklenti yükleme formunu gösterecektir. Burada ‘Dosya Seç’ düğmesine tıklamanız ve bilgisayarınıza daha önce indirdiğiniz eklenti dosyasını seçmeniz gerekir.

WordPress'e yüklemek ve yüklemek için eklenti zip dosyasını seçin

Dosyayı seçtikten sonra, ‘Şimdi Yükle’ düğmesine tıklamanız gerekir.

WordPress şimdi eklenti dosyasını bilgisayarınızdan yükleyecek ve sizin için yükleyecektir. Kurulum tamamlandıktan sonra böyle bir başarı mesajı göreceksiniz.

Eklentiyi etkinleştir

Yüklendikten sonra, eklentiyi kullanmaya başlamak için Eklentiyi Etkinleştir bağlantısını tıklamanız gerekir.

Ayarları ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Bu ayarlar her eklenti için değişiklik göstereceğinden, bu yayında bu ayarları ele almayacağız.

FTP kullanarak bir WordPress Eklentisini El İle Yükleme

Bazı nadir durumlarda, WordPress barındırma sağlayıcınızın yönetici alanından bir eklenti yükleme yeteneğinizi sınırlandırabilecek dosya kısıtlamaları olabilir.

Bu durumda, en iyi seçeneğiniz eklentiyi FTP kullanarak manuel olarak kurmaktır.

FTP yöneticisi yöntemi, yeni başlayanlar için en az dosttur.

Öncelikle eklentinin kaynak dosyasını indirmeniz gerekir (bir zip dosyası olacaktır). Ardından, zip dosyasını bilgisayarınızda çıkarmanız gerekir.

Eklenti zip dosyasını ayıklamak, aynı ada sahip yeni bir klasör oluşturur. Bu, bir FTP istemcisi kullanarak web sitenize manuel olarak yüklemeniz gereken klasördür .

Ana makinenize FTP yöneticisi aracılığıyla erişmeniz gerekir. FTP kullanıcı adınız ve şifreniz yoksa, WordPress barındırma sağlayıcınıza başvurun ve isteyin.

Bilgisayarınızdaki FTP istemcisini açın ve web barındırıcınız tarafından sağlanan oturum açma kimlik bilgilerini kullanarak web sitenize bağlanın. Bağlandıktan sonra /wp-content/plugins/, web sitenizdeki klasöre gitmeniz gerekir .

Ardından, zip dosyasından çıkardığınız /wp-content/plugins/klasörü web sunucunuzdaki klasöre yükleyin.

FTP ile bir eklenti yükleme

Dosyaları yükledikten sonra, WordPress yönetici alanını ziyaret etmeniz ve yönetici menüsündeki Eklentiler bağlantısını tıklamanız gerekir . Eklentinizin eklentiler sayfasında başarıyla yüklendiğini göreceksiniz.

Yüklü eklentiyi etkinleştir

Kullanmaya başlamak için eklentinin altındaki Etkinleştir bağlantısını tıklamanız gerekir.

Etkinleştirdikten sonra, eklenti ayarlarını yapılandırmanız gerekebilir. WordPress eklentileri, bir eklentiden diğerine farklılık gösteren kendi ayarlarıyla birlikte gelir, böylece bunları burada açıklamayacağız.

WordPress Eklentilerini Kurma Hakkında SSS

Yeni başlayanlar olarak WordPress eklentilerini yükleme hakkında birkaç sorunuz olabilir. En büyük WordPress kaynak sitesi olarak hepsini duyduk.

WordPress eklentilerini yükleme hakkında en sık sorulan sorulardan bazıları.

1. Web siteme yüklenecek en iyi WordPress eklentilerini nasıl bulabilirim?

Sadece ücretsiz WordPress eklenti dizininde 55.000’den fazla WordPress eklentisi var. Premium eklentiler olarak çok daha fazlası mevcuttur . Bu, yeni başlayanlar için ihtiyaç duydukları özellik için en iyi eklentiyi bulmayı biraz zorlaştırır.

Çoğu WordPress web sitesinin ihtiyaç duyduğu tüm temel WordPress eklentilerinin bir listesini derledik .

Ayrıca, bir eklenti ararken neleri arayacağınızı gösterdiğimiz en iyi WordPress eklentisini seçmeyle ilgili ayrıntılı bir eğiticimiz var .

2. Kurulu ve aktif eklentiler arasındaki fark nedir?

WordPress bir eklenti kurmanıza ve hiç kullanmamanıza izin verir. Sitenizde bir eklenti kullanmak için, eklentiyi ‘Etkinleştirmeniz’ gerekir.

Etkin eklentileri WordPress yönetici alanındaki ‘Eklentiler’ sayfasını ziyaret ederek görebilirsiniz. Mavi bir arka planla vurgulanacaktır.

Yüklü ve etkin eklentiler

Beyaz arka plana sahip eklentiler web sitenize yüklenir ancak etkin değildir.

3. Etkin olmayan eklentileri silmeli miyim?

Bir eklenti kullanmıyorsanız, web sitenizden silmeniz önerilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için WordPress’te etkin olmayan eklentileri neden silmeniz gerektiğine dair makalemize bakın .

4. WordPress’e kaç eklenti yükleyebilirim?

İstediğiniz kadar WordPress eklentisi yükleyebilirsiniz. Web sitenizin hızını etkileyen eklenti sayısı değil, bu eklentilerin kalitesi. Daha fazla bilgi için kaç WordPress eklentisi yüklemeniz gerektiğiyle ilgili makalemize bakın .

5. Bir WordPress eklentisini nasıl kaldırabilirim?

WordPress yönetici alanındaki Eklentiler sayfasını ziyaret ederek bir WordPress eklentisini kaldırabilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz eklenti şu anda etkinse, önce devre dışı bırakmanız gerekir. Bundan sonra, web sitenizden kaldırmak için sil bağlantısını tıklamanız yeterlidir.

WordPress Eklentisini Kaldırma

Daha ayrıntılı talimatlar için bir WordPress eklentisinin nasıl düzgün şekilde kaldırılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın .

Bunun, WordPress eklentilerini nasıl yükleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Ayrıca, yapmak istediğiniz her şeyi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz en iyi WordPress eklentileri hakkında yazdığımız eklentiler kategorimizi görmek isteyebilirsiniz . Bu makalelerin her biri, ayrı eklentilerin nasıl ayarlanacağına ilişkin adım adım talimatlarla birlikte gelir.

Etiketler

TemaPress

Uzun yıllar webmaster olarak hizmet etmekteyim. Artık daha iyi hizmet verebilmek için, ücretsiz paylaşım yapmaya başladım. Paylaşımlarımı beğendiyseniz, üst tarafta bulunan paylaş butonları ile arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Hocam elinize sağlık çok emek verip hazırlamışsınız gerçekten bu eklenti kurma olayı bazen dert oluyor ama burdaki yazınızı okuyunca anlamadığım kısımları çözdüm elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı