Blog

WordPress’te Güvenlik Önlemi Nasıl Alınır?

WordPress’te Güvenlik Önlemi Nasıl Alınır?

Her ne kadar sosyal medya ve Youtube düzeninin süre geldiği bir dönemde yaşıyor olsak bile hali hazırda göz ardı ettiğimiz bir internet gerçeği daha var. Bu gerçek, WordPress gerçeğinin ta kendisi. WordPress, dünya internet siteleri içerisinde ortalama %30 gibi yüksek bir kullanım ortalamasına sahip. 2020 yılı itibari ile ortalama 1.8 milyar web sitesi olduğu düşünülürse, bugün yaklaşık 540 milyon adet WP sitesi olduğu düşünülüyor. Peki, bu kadar sık kullanılan bir altyapı ve arayüzü olan WordPress’te güvenlik önlemi nasıl alınır?

WordPress’te Güvenliğin Önemi

Gerçek hayatımızda güvenlik unsurları bizler için ne kadar önemli ise internet dünyasında kullandığımız ve bir nevi sanal kimliğimiz olan giriş adları ve şifrelerimiz de o denli önemlidir. WordPress için konuşuyor isek WP alanında güvenliğin önemi de yine şifreler, dosyalar ve internet veri tabanını doğru kullanıyor olmakla sağlanabilir. WordPress’te güvenliğin önemini anlamak ve yine ‘’WordPress’te güvenlik önlemi nasıl alınır?’’, sorusunu cevaplamak için ise biraz araştırma yapmak ya da en azından şu unsurlara dikkat etmek gerekir;

 • WordPress admin giriş domainini saklamak
 • WordPress şifrenizi güncellemek
 • WordPress hatalı giriş sayısını limitlendirmek
 • WordPress wp-config ve .htaccess dosyalarını gizlemek
 • WordPress güvenlik eklentileri kullanmak

5 kısa adımda, sitenize %50-%75 oranlarında ekstra güvenlik katabileceğiniz bu unsurlar sayesinde, daha güvenli bir kullanıma sahip olacaksınız.

WordPress Admin Giriş Domainini Saklama

 Wordpress, bir içerik yönetim sistemi olmakla birlikte, web siteleri için kullanılan ve PHP dili ile MySQL dili birlikte kullanılarak oluşturulan bir arayüz olarak da düşünülebilir. Daha kolay ve daha basit arayüz ortaya çıkarmak için iki yazılım dilinin bir arada kullanılması sonrası oluşturulan bu yapı, birkaç dakika içerisinde web sitenizi hazır hale getirebilmenizi ve sitenizi fazlasıyla geliştirebilmenizi de sağlıyor. WordPress’de admin paneline ise (Dashboard) alan adı sonrasında yer alan özel bir bağlantı ile ulaşabiliyorsunuz. Örneğin; www.sitenizinadi.com/wp-admin gibi. Burada yer alan wp-admin kısmı, özelleştirebiliyor ve gizlenebiliyor. WordPress’te güvenlik unsurunu sağlamak ve bu panele başkalarının erişimini kapatmak için elbette wp-admin uzantısını değiştirmeniz ve gizlemeniz oldukça önemli.

WordPress Şifre Güncelleme

 Sadece WordPress’te güvenlik sağlamak için değil internet üzerinde kullandığınız her element için şifrelerin sık sık güncellenmesi, oldukça önemli bir detay. Karmaşık bir yapıda, küçük, büyük harfler, rakamlar ve sembollerden oluşturulan güçlü bir şifre ‘’WordPress’te güvenlik önlemi nasıl alınır?’’, sorusuna güzel bir yanıt olacaktır.

WordPress Hatalı Giriş Sayısı Limitlendirme

Hiç tanımadığınız ve asla yetki vermediğiniz birinin Wp-admin sekmesine ulaşabilmesi, onun giriş adı ve şifre denemesi için kendisine fırsat yaratması anlamına geliyor. Elbette bu problemi yaşamamak için basit bir çözüm mevcut. Wp-admin sayfasında bulunan giriş adı ve şifre işlemleri için hatalı giriş sayısı konusunda bir limit uygularsanız, bu işlem hem gönlünüzü rahatlatacak hem de karşı tarafa sık sık deneme fırsatı vermeyecektir.

WordPress Wp-config ve .Htaccess dosyalarını Gizleme

WordPress’te güvenlik sağlamak için web sitenize ait birçok bilgiyi barındıran Wp-config ve Htaccess dosyalarına erişim sağlayabilirsiniz. Basit bir HTML kod sayesinde, her iki dosyaya da erişimi kapatmak mümkündür. Ek olarak iThemes Security eklentisi sayesinde, iki dosyaya herhangi bir kod olmadan da erişimi kapatabiliyorsunuz. Konusu geçmişken bu kodu da sizler için hemen paylaşalım;

 • order allow,deny
 • deny from all
 • Htaccess dosyasını kapatmak için aynı kodun wp-config.php yazan bölümüne .htaccess yazmanız yeterli.
WordPress Güvenlik Eklentileri

Daha fazla güvenlik sağlamak ve daha güçlü bir güvenlik altyapısı oluşturmak için WordPress güvenlik eklentilerini de kullanabilirsiniz. Örnekler;

 • İThemes Security
 • All in One WP Security&Firewall
 • WordFence Security
 • Sucuri Security

 Tüm bu eklentiler ile gözünüz arkada kalmadan WordPress’te güvenlik unsurunu kendi elinize alabilirsiniz.

WordPress’te Güvenlik Önlemi Nasıl Alınmalıdır?

WordPress sitesi açılmadan önce alınacak olan şifrenin ve kullanıcı adının oldukça güvenli olması için harf ve rakamlardan oluşan güçlü bir işlemden geçmesi gerekir. Bunun için yapılması gereken en önemli adım kişinin unutmayacağı ve sistemin verdiği şifre değil de kendi imkanları ile geçilemeyecek güçte kullanıcı adı ve şifre belirlemesi olmalıdır.

Site oluşturulurken, dosyaların alt dosyaları ya da klasörleri bulunuyor ise index.html oluşturulması ve burada saklanması uygun olacaktır.

Üçüncü evre tema aşamasını oluşturmaktadır. Tema kurulmadan önce her şeyin güvenlikli olduğundan emin olmak gerekir. kemik bir online site ile birlikte tema işlemi belirlenirken wordpress dışında hiçbir kaynaktan eklenti eklememeye özen göstermek ve siteyi virüse teslim etmemek gerekmektedir.

Hazırlanan temanın arından iş bitmiş sayılmaz. Bu nedenle temayı ara ara kontrol etmekte fayda bulunmaktadır. Temanın üzerinde zaman zaman kötü yazılım yüklenmiş ya da araya sızmış olabilir. Bu açıdan temanın düzenini kontrol etmekte fayda bulunmaktadır. Sitenizin görünümünde kayma ya da değişiklik olması, tema üzerine kötü yazılım olduğunun ufak tefek işaretleri olabilmektedir.

Site içerisinde arama filtreleme ya da arama botu kullanırken dikkat etmeniz ve mümkün olduğunca az içerik kullanmanız gerekmektedir. Çünkü çok fazla arama motoru etkileşime zarar verebilmektedir.

Her sitenin dosya yükleme kısmı olur. Bu kısımlar zaman zaman diğer yöneticiler ile editörler ile ya da kısmi bazı üyeler ile paylaşılabilir. Zorunlu olmadıkça diğer üyeler ile bu alanın paylaşılmaması gerekmektedir. Çünkü güvenlik önlemini derinden etkileyecek özelliğe sahip bir durumu oluşturmaktadır.

WordPress sürümünü güncellemek gereklidir. Diğer versiyonları gizlemek önemlidir. Eski versiyonları olan ve bunu kullanan kişiler bu versiyonları gizleyemez ise, sistemin açığını bulacak olan kişiler ki bunlar hackerlardır, kolaylıkla güvenlik duvarını delerek, sitenizi ele geçirebilir.

Sitenin her daim güncel tutulması gereklidir. Yedek güncelleme yapabilmek de bu aşamada önemli olmaktadır. Ayrıca site içerisinde yer alan güncellemeler, düzenlemeler sık olmalı ve her gün siteye uğramak, sitenin alt yapı hizmetlerini de güçlendirme açısından fayda sağlamaktadır.

WordPress’ te Güvenlik Önlemi ve Temapress

https://temapress.com ayrıcalığı ile birlikte sizler de kurumsal temalarınızda ya da bireysel kişisel temalarınızda wordpress sitelerinin güvenlik önlemlerini en başından belirleyebilirsiniz. Bu sayede hem site oluşturma işlemi sırasında hem de site işleminden sonra güvenilir tema, güvenilir hosting aşamasında sizler de tema unsurlarını rahatlıkla ön plana alabilirsiniz. Güvenlik önlemeleri için aklınıza gelebilecek her türlü adıma ait başlangıç temapress ile sizlere sunulur.

Başarılı bir referans kaynağı, oldukça özgün içeriklerin ve özgün temaların hayata geçirildiği eşsiz deneyimler ile birlikte sizler de worpress site kurulumlarınıza güvenlik önelmeleri ile başlamaya ne dersiniz?

Hem site olarak alınması gerkeen bütün tedbirler hem de sizlerin kurumsal ya da bireysel olarak hazırlaması gereken bütün önlemler bu unsurlar ile alınabilmektedir. Bu sayede wordpress üzerine sağlanabilen ve güvenlik önlemelerinin had safhada tutulduğu bu eşsiz deneyim ile her zaman öncü ve etkileyici bir site ile rakiplerinizden bir adım önde olmak istemez misiniz?

Tema, program güncelleme, güvenlik önlemleri ve aklınıza gelebilecek her şeyin wordpress kurulumu ile sağlanabilmesi sizlere oldukça başarılı alanlarda ön planda kalabilme imkanı tanımaktadır. Bu sayede sizler de online sitelerinizde başarıyı bu evre ile yakalayabilirsiniz.

Etiketler

TemaPress

Uzun yıllar webmaster olarak hizmet etmekteyim. Artık daha iyi hizmet verebilmek için, ücretsiz paylaşım yapmaya başladım. Paylaşımlarımı beğendiyseniz, üst tarafta bulunan paylaş butonları ile arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. mrh nasılsınız umarım iyisinizdir kendi sitem http://www.kumas.org biraz araştırma yapmak istedim google dolaşırken ilk sayfada senin siteye denk geldim yaklaşık 5,6 konu okudum bazı konuları 2,3 defa okudum yanıma gelen arkadşlarada okuduğum konuların bazılarını okuttum benim okuduğum konular tane tane özenerek yazılmış bundan da daha önemlisi okuyan kişiye bilgi vermesi yazılan konunun okuyan kişi kendisi için uygulaması hatasız oluşu ciddi anlamda gercekten bilgi verici konular bilmiyorum bu içerikleri konuları kaç kişi yazıyor emeğine emeği gecenlere çok tşk ederim bunda sonrada el emeğiniz göz nurunuz faydalı olaçağına insanlar bilgi vereceğine inanıyorum başarınız daim olsun SAYGILARIMLA KUMAŞÇI KEMAL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı